Powrót

Ponad milion metrów sześciennych oczyszczonych wód podziemnych!

Już ponad milion metrów sześciennych wód podziemnych zostało poddanych procesowi oczyszczania w ramach realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy projektu pn. „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCH „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Uruchomiona we wrześniu 2021 r. innowacyjna instalacja remediacyjna odpompowuje zanieczyszczone wody podziemne z wydajnością nie mniejszą niż 100 m3/h, oczyszcza je, a następnie zatłacza wody z powrotem do warstwy wodonośnej. W ciągu ostatnich 15 miesięcy pracy systemu remediacyjnego ze środowiska gruntowo-wodnego usunięto ponad 21,28 Mg substancji organicznych charakteryzowanych parametrem OWO oraz ponad 3,7 Mg szkodliwych substancji fenolowych.

Poprawę jakości stanu środowiska potwierdzają badania środowiskowe wykonywane w warunkach prowadzonej remediacji. Analiza zanieczyszczenia gruntów w okresie od lipca 2019 r. do marca/kwietnia 2022 r. wykazała zmniejszenie ładunku zanieczyszczeń w gruntach o około 50%, przy czym w przypadku strefy aeracji osiągnięto efekt ekologiczny w postaci ograniczenia zanieczyszczeń do poziomów dopuszczalnych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi na całym obszarze prowadzonych prac remediacyjnych o powierzchni 26,9 ha. Badania kontrolne pokazują także wyraźny spadek ładunku zanieczyszczeń substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na stan wód podziemnych, co oznacza, że remediacja ma korzystny wpływ na środowisko wodne przedmiotowego terenu. Niezależne badania przeprowadzone na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy w listopadzie 2021 r. również wskazują na ogólną poprawę jakości wód podziemnych w rejonie osiedla Łęgnowo-Wieś w stosunku do wyników badań uzyskanych w roku 2018.

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW