Powrót

Ekspercka konferencja podsumowująca projekt

24 listopada 2023 r. odbyła się ekspercka konferencja „Podsumowanie realizacji działań remediacyjnych w obszarze oddziaływania Kompleksu Składowisk Odpadów „Zielona” stanowiącego część wielkoobszarowego terenu zdegradowanego”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Pan Szymon Kosmalski poinformował, iż w wyniku działania instalacji remediacyjnej przepompowano ponad  1 400 000 m3 zanieczyszczonej wody. Ponadto usunięto 28,5 t zanieczyszczeń organicznych (OWO), w tym 6,7 t związków fenolowych (indeks fenolowy).

Pani Ewa Iwanicka oraz pan Krzysztof Graf, przedstawiciele firmy Remea nakreślili rys historyczny projektu, omawiając trzy poszczególne fazy remediacji – od części badawczo-rozwojowej, przez pilotażowe sprawdzenie innowacyjnych rozwiązań, aż do właściwego podczyszczania wód.

W konferencji wziął również udział pan Filip Zieliński z firmy REQ PROSTA, który opowiedział o projektowaniu działań remediacyjnych w synergii z zamierzeniem inwestycyjnym na terenie zlikwidowanej instalacji DNT dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem”.

Pani Joanna Wyszyńska – Dyrektor Departamentu Orzecznictwa Administracyjnego Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przedstawiła podstawowe założenia Ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. W załączniku do ustawy znajduje się lista już rozpoznanych wielkoobszarowych terenów zdegradowanych. To na nich potrzebne są działania mające na celu poprawę stanu środowiska. Wyliczono tereny pięciu zakładów, w tym dawne Zakłady Chemiczne „Zachem” w Bydgoszczy.

Na konferencji głos zabrali również pracownicy RDOŚ w Bydgoszczy zaangażowani w działania projektowe - pani Magdalena Gromek, Naczelnik Wydziału Szkód w Środowisku oraz pan Dariusz Choromański, Koordynator merytoryczny projektu. Podzielili się doświadczeniami z ostatnich 6 lat działań na rzecz środowiska gruntów i wód podziemnych na przedpolu Kompleksu Składowisk Odpadów „Zielona”. Podsumowali również realizację projektu remediacyjnego i nakreślili dalsze plany RDOŚ w Bydgoszczy, dotyczące terenów zdegradowanych.

Konferencja zrealizowana była w ramach projektu POiŚ „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych ,,Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW