O projekcie

Podstawowe informacje o projekcie

Projekt „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCH „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

22 czerwca 2018 r. pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy została zawarta umowa o dofinansowanie projektu „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCH „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego” nr POIS.02.05.00-00-0003/17 w ramach działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wartość Projektu: 121 258 980,66 zł

Wkład Funduszy Europejskich: 103 070 133,56 zł

Cele projektu

Projekt służy przede wszystkim interesowi publicznemu i przyczynia się do efektywnej realizacji celów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko poprzez likwidację bezpośredniego zagrożenia środowiskowego w obszarze oddziaływania dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. w Bydgoszczy ze szczególnym uwzględnieniem ochrony bezcennego obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz wyeliminowanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego mieszkańców osiedli Łęgnowo i Łęgnowo-Wieś zlokalizowanych w obszarze migracji zanieczyszczeń z rejonu kompleksu składowisk przy ul. Zielonej.

Planowane efekty

Efektem projektu będzie oczyszczenie skażonego środowiska gruntowo-wodnego z zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych emitowanych z kompleksu składowisk przy ul. Zielonej zlokalizowanego w granicach dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Realizowane działania pozwolą na zatrzymanie migracji zanieczyszczeń z terenów skażonych na tereny zamieszkałe oraz obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, przez co wyeliminowane zostanie zagrożenie zdrowotne i środowiskowe w obszarze oddziaływania Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A.

Lokalizacja projektu

Obszar poddawany remediacji, tj. podczyszczeniu i/lub oczyszczeniu środowiska gruntowo-wodnego obejmuje obszar 26,90 ha. Położony jest we wschodniej części Bydgoszczy i na wschodnim skraju granicy dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Stanowi strefę bezpośredniego kontaktu okolicznych mieszkańców ze skażonym gruntem i wodą podziemną, a ponadto frontową strefę zanieczyszczenia, będącą największym zagrożeniem środowiskowym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły.

Opis technologii

W ramach projektu planowane jest wykonanie 7 studni głębinowych i poddanie środowiska gruntowo-wodnego oczyszczaniu techniką pump-and-treat (P&T). Technika ta polega na odpompowywaniu zanieczyszczonych wód podziemnych, poddawaniu ich częściowemu oczyszczeniu w specjalnej jednostce podczyszczającej, a następnie zatłoczeniu za pomocą studni iniekcyjnych z powrotem do górotworu, dzięki czemu stosunki wodne w obszarze remediacji nie zostają zachwiane. Dla bieżącej kontroli postępu działań remediacyjnych planuje się wykonanie sieci monitoringu złożonej z kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru wybranych parametrów fizykochemicznych. Zaplanowane działania remediacyjne zapewnią skuteczne oczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego wraz z wymywaniem zanieczyszczeń zaabsorbowanych na gruncie, a wykonane studnie stanowić będą barierę hydrodynamiczną, która skutecznie zatrzyma lub przynajmniej znacząco ograniczy dalszą propagację zanieczyszczeń zabezpieczając tym samym osiedla mieszkaniowe przed ich dalszym dopływem.

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW