Na jakim etapie prac aktualnie się znajdujemy?
O tym co udało się zrealizować w projekcie rozmawiamy z Dariuszem Choromańskim – ekspertem i koordynatorem merytoryczny projektu remediacyjnego prowadzonego przez RDOŚ w Bydgoszczy.
D. Choromański: Obecnie realizujemy tzw. fazę remediacji właściwej. Ta remediacja właściwa przebiega zgodnie z harmonogramem przyjętym w umowie wdrożeniowej. Faza ta przewidywała prowadzenie prac remediacyjnych przez okres 18 miesięcy.
Ta właściwa remediacja prowadzone jest od września. Jesteśmy tak mniej więcej czasowo w 1/3 czasu przewidzianego na prowadzenie oczyszczania środowiska na wskazanym terenie. Według raportów, które dostajemy co miesiąc od wykonawcy, prace związane z oczyszczaniem wód, prowadzone są z wydajnością około 80 m3/h, co daje miesięcznie od 60 000 m3 oczyszczonych wód, które następnie trafiają do warstwy wodonośnej.
Od początku procesu właściwej remediacji, udało się już przepompować i oczyścić a następnie wprowadzić do warstwy wodonośnej 450 000 m3 wody. Chciałem zwrócić uwagę, że 1 m3 wody to 1000 litrów, także poruszamy się już tu w ilościach dość znaczących, to już jest 450 000 000 litrów przepompowanej i oczyszczonej wody, która trafiła do gruntu, do warstwy wodonośnej, na tym terenie.
Niezależnie od prowadzonej remediacji, oczyszczania wód i zatłaczania ich do warstwy wodonośnej, prowadzony jest monitoring wody na terenie remediowanym, a także w bezpośrednim sąsiedztwie. W tym monitoringu bierze udział 16 piezometrów, które wyposażone są w czujniki, które na bieżąco, w systemie ciągłym, sczytują podstawowe parametry fizykochemiczne wody: temperaturę, przewodnictwo elektrolityczne, pH, a także poziom zwierciadła wody.
Jaki zakres prac pozostał jeszcze do zrealizowania?
D. Choromański: Jeszcze pozostały do zrealizowania dość istotne dwa zadania, które uzupełnią cały proces remediacji, a mianowicie weryfikacja jakości środowiska gruntowo-wodnego, w trakcie prowadzenia procesów oczyszczania i tu mamy wyłonionego wykonawcę, który po podpisaniu na początku lutego umowy, przystąpił już do pierwszych prac terenowych, przygotowując otwory obserwacyjne, piezometry, studnie do poboru próbek wody. Także rozpoczynają się też prace terenowe, związane z poborem próbek gruntu do badań.
Zadanie to, będzie zadanie takie cykliczne, które składa się z 3 serii badawczych. Będziemy w ten sposób śledzić zmiany jakości środowiska, w trakcie prowadzenia remediacji i uzyskamy w ten sposób informacje jak te prace remediacyjne zmieniają nasze środowisko, poprawiają stan i jakość zarówno gruntów jak i wód.
Kiedy możemy spodziewać się pierwszych wyników?D. Choromański: Pierwsze wyniki badań pojawią się na początku czerwca, będą to badania laboratoryjne. Natomiast te wyniki, trzeba będzie ocenić, przeprowadzić analizę i skomentować przygotowując stosowny raport.
I tu pojawia się drugie zadanie, o którym wcześniej nie wspomniałem. To jest zadanie, które będzie polegało na szczegółowej ocenie i analizie wyników uzyskiwanych w czasie prowadzenia prac remediacyjnych, czyli wyników, które są sczytywane teraz na bieżąco, w czasie prowadzenia monitoringu w piezometrach, a także te wyniki badań, które uzyskamy zarówno w tej pierwszej jak i kolejnych seriach badawczych. Przygotowywane są w tej chwili dokumenty aby ogłosić postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę.
Też te prace będą wykonywane i analiza wyników, które przeprowadzi przyszły wykonawca pozwoli nam zarówno ocenić sposób zachowania się zanieczyszczeń i całej warstwy wodonośnej w trakcie prowadzenia remediacji, jak też ocenić ładunek zanieczyszczeń, który został usunięty z warstwy wodonośnej i też próbować ocenić i prognozować ewentualne zmiany na przyszłość.
Tak jak wspominałem, wyniki badań laboratoryjnych pojawią się na początku czerwca, jednak wykonawca prac związanych z analizą tych wyników i oceną, będzie miał około 50 dni na ich obrobienie i ich ocenę. W związku z tym raport z pierwszej serii badań, wzbogacone informacje oceniające stan środowiska, pojawi się pewnie w połowie lipca bieżącego roku.