Powrót

Cele i oczekiwany efekt projektu

O osiągnięciu celu projektu i spodziewanym efekcie ekologicznym rozmawiamy z Sylwią Janiszewską - Kierownikiem Działu Remediacji REMEA sp z.o.o .

Jakie prace trwają obecnie?

Po etapie zaprojektowania innowacyjnej instalacji i wykonaniu i zestawieniu modułów technologicznych, które są tak przygotowane, aby uwzględnić zawartości oczyszczanych substancji pod względem rodzaju i stężenia dodatkowo na bieżąco dostosowujemy potrzeby technologiczne do aktualnych warunków panujących w środowisku.


Jakie ilości wody są przetłaczane przez instalacje?

Projekt zakłada oczyszczenie terenu o pow. 26,9 hektarów. Instalacja będzie pompowała do 100 m3 wody na godzinę. Urządzenie ma działać do marca 2023 roku, stan zanieczyszczeń będziemy monitorować na bieżąco przy wykorzystaniu piezometrów.

W jaki sposób zmniejsza się poziom zanieczyszczeń?

Wody podziemne z terenu prowadzenia remediacji są przepompowane i poddawane procesom oczyszczania na instalacji zbudowanej z innowacyjnych modułów. Taki ciąg technologiczny odpowiednio zachodzących po sobie procesów przyczyni się do oczyszczenia wody posiadającej ładunek chemiczny.


Czy efekt ekologiczny zostanie osiągnięty?

Faza badawczo-rozwojowa potwierdziła, że dzięki odpowiedniej technologii efekt ekologiczny zostanie osiągnięty w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy. Innowacyjna instalacja została zaprojektowana tak aby prowadzone w niej procesy oczyszczania doprowadziły wody w górotworze do standardów przyjętych dla 3 klasy jakości wody według Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11 października 2019 r.

Czy instalacja przyczyni się do osiągnięcia celu?

Etap testów pilotażowych i rozruchu instalacji potwierdził iż zaprojektowana innowacyjna instalacja, która jest złożona z wielu modułów, gdzie istotnym etapem jest proces ozonowania, w którym zanieczyszczenia poddane są utlenieniu powodując oczyszczanie wody przyczyni się do osiągnięcia efektu ekologicznego, który mamy osiągnąć w 2023 r.
Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW