Powrót

ISO – IZOLOWANE SKŁADOWISKO OSADÓW

ISO to skrót nazwy Izolowanego Składowiska Osadów, które stanowi zachodnią część kompleksu składowisk odpadów przemysłowych przy ulicy Zielonej, zwyczajowo nazywanego w Bydgoszczy kompleksem składowisk odpadów „Zielona”. Składowisko ISO, o powierzchni 4,8 hektara, zostało wybudowane w roku 1991 i było przeznaczone do przyjęcia osadów pochodzących ze wszystkich instalacji funkcjonujących na terenie Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. Początkowo ISO przyjmowało osady pochodzące z Centralnego Zbiornika Uśredniania Ścieków, a w następnych latach, po uruchomieniu kolejnej instalacji zakładowej, z Centralnej Stacji Neutralizacji Ścieków.

Składowisko ISO ze względu na charakterystyczny pomost stało się symbolem kompleksu składowisk odpadów „Zielona”. Nie oznacza to jednak, że ze środowiskowego punktu widzenia, stanowi ono najniebezpieczniejszy element Zakładu.

Historia deponowania odpadów i eksploatacji składowisk na obszarze dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. sięga lat 40. XX wieku. Początkowo związana była z produkcją DAG Fabrik Bromberg. Produkcję, a co za tym idzie i deponowanie odpadów, po II wojnie światowej wznowiono w roku 1948. 

Początkowo, aktualna strefa kompleksu składowisk odpadów „Zielona”, była obszarem wydobycia surowca mineralnego o genezie fluwioglacjalnej, prawdopodobnie piasku. W wyrobisku poeksploatacyjnym powstało składowisko. 

Utworzone składowisko odpadów przemysłowych, którego częścią jest obecnie ISO, położone jest w południowo-wschodniej części Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. w Bydgoszczy S.A. przy ul. Zielonej, na działkach o numerach ewidencyjnych 9/107, 9/105, 9/103, w obrębie geodezyjnym 137. W związku z położeniem składowiska przy ulicy o nazwie Zielona, zwyczajowo nazywane jest kompleksem składowisk odpadów „Zielona”. Samo składowisko zajmuje łącznie powierzchnię około 11 ha i stanowi kompleks 3 mniejszych odrębnych obiektów: we wschodniej części jest to zrekultywowane składowisko ogólnozakładowe, część centralna to dawny zrekultywowany plac spalań, a część zachodnia kompleksu stanowi Izolowane Składowisko Osadów. 

 

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Szkic lokalizacyjny Izolowanego Składowiska Osadów na tle kompleksu
składowisk odpadów „Zielona” (wg Pietrucin, 2015)

Izolowane Składowisko Osadów (ISO) wybudowano w latach 1987-1991. Ulokowano je w granicach aktualnego kompleksu składowisk odpadów przemysłowych „Zielona”, na zachód od placu spalań, a częściowo na terenie dawnego wyrobiska (szczegółowy opis w punkcie 3 ścieżki edukacyjnej). Obiekt ISO o powierzchni 4,8 ha zaprojektowano na przyjęcie odpadów o objętości 188 tys. m3. Składowisko ISO posiadało izolację spągu złożoną z dwóch warstw folii PCV oraz drenaż. Dla obiektu tego zaprojektowano i wykonano również sieć obserwacyjną (monitoringową). Sieć ta złożona była z 11 piezometrów, czyli małośrednicowych otworów badawczych. Piezometry miały średnicę 168 mm i do dzisiaj służą do obserwacji poziomu zwierciadła wody i poboru próbek wody do badań jakości. Sieć piezometrów, która została zaprojektowana dla monitorowania stanu hydrogeochemicznego czwartorzędowych wód podziemnych, aktualnie (2023 r.) obejmuje piezometry o numerach P (P17, P18, P19, P20 oraz P21) oraz o numerach Pz (Pz1, Pz2, Pz3, Pz4, Pz5, Pz6, Pz7, Pz9, Pz12 oraz Pz13). Piezometry są zlokalizowane na obrysie kompleksu składowisk odpadów „Zielona”.

Od zakończenia w 1992 r. budowy Izolowanego Składowiska Osadów (ISO), składowisko to przyjmowało osady z Centralnego Zbiornika Uśredniania Ścieków (CZU). 

Centralny Zbiornik Uśredniania Ścieków (CZU) wybudowano w roku 1977. Zajmował on powierzchnię 7,0 ha. W zbiorniku tym deponowano, a właściwie uśredniano, wszelkie osady powstałe w wyniku mieszania ścieków pochodzących z całego obszaru Zakładów Chemicznych. Zbiornik CZU został otoczony drenażem. Centralny Zbiornik Uśredniania Ścieków w znacznej części był zawsze wypełniony osadami, natomiast w latach 1986-1987, w skutek poważnej awarii, zbiornik nie przyjmował osadów. W konsekwencji tego zdarzenia wszystkie ścieki zakładowe prowadzone były otwartym rowem bezpośrednio do miejsca zrzutu do Wisły. Prawdopodobnie awaria ta wskazała na potrzebę budowy dodatkowego składowiska przejmującego pozostałości pościekowe, jakim ostatecznie stało się omawiane powyżej ISO.

Po uruchomieniu Centralnej Stacji Neutralizacji Ścieków (CSN) w bydgoskich Zakładach Chemicznych osady przetłaczano bezpośrednio do ISO, a po wprowadzeniu procesu odwirowania osadów przewożono je samochodami; procesu pompowania osadów zaprzestano. 

Brak jest szczegółowych danych opisujących czas funkcjonowania samej podczyszczalni ścieków, czyli Centralnego Zbiornika Uśredniania Ścieków (CZU), wiadomo jednak, że już w roku 2005 podczas konferencji naukowej Współczesne Problemy Hydrogeologii, w przewodniku sesji terenowej „Hydrogeologia Kujaw i Dolnego Powiśla” pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Z.Ch. „ZACHEM” wspominają o „nieistniejącym (...) Centralnym Zbiorniku Uśredniania Ścieków (CZU)”.

Ciekawostka:

Zgodnie z informacjami podanymi przez Jerzego Długosza w „Kalendarzu bydgoskim”, w artykule „Bydgoskie wyroby znane i cenione za granicą” z roku 1995, można wyczytać, że 90% całego eksportu dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. w latach 70. kierowano do krajów zachodnich, między innymi były to: Szwajcaria, Włochy, Wielka Brytania, Republika Federalna Niemiec (RFN), Holandia, Hiszpania, Francja, a nawet kraje tak odległe jak Stany Zjednoczone (USA) i Japonia. Eksportowano wówczas głównie półprodukty chemiczne: olej anilinowy, epichlorohydrynę, polwinit oraz barwniki syntetyczne. Pod względem wpływów uzyskanych z eksportu Zakłady Chemiczne w roku 1987 zajmowały drugie miejsce w ówczesnym województwie bydgoskim. Wpływy oszacowano na 28 mln dolarów (lub 8 mln rubli).

Ciekawostka dla dzieci:

Czy wiesz, że skrótem ISO oznacza się także normy? Skrót pochodzi z angielskiego International Organization for Standarization, a same normy mają charakter uniwersalny i są dokumentami opracowywanymi przez międzynarodowych, niezależnych ekspertów. Zawierają wskazówki, informacje oraz zbiory dobrych praktyk. Bardzo często skrót norm ISO wprowadza ludzi w błąd, kiedy czytają o składowisku ISO!

 

Odniesienia do materiałów zewnętrznych:

  1. D. Pietrucin (2013) – Monitoring of the Aquatic Environment of an Industrial Area with Multiple Sources of Pollution.

Link do artykułu

  1. A. Smarzyński, O. Sadowski (2005) – Ujęcie barierowe jako element systemu przejmującego zanieczyszczone wody gruntowe z rejonu składowisk przy ul. Zielonej w Bydgoszczy. Hydrogeologia Kujaw i Dolnego Powiśla.

Link do pliku PDF

 

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW