Powrót

CHMURA ZANIECZYSZCZONYCH WÓD PODZIEMNYCH

Największy problem w ocenie stanu zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego stanowi określenie zasięgu chmury zanieczyszczonych wód podziemnych. Proces migracji zanieczyszczeń w warstwie wodonośnej jest zjawiskiem przestrzennym, a podstawowe badania terenowe wykazują na silne zróżnicowanie, tj. heterogeniczny charakter chmury zanieczyszczeń.

Chmura zanieczyszczonych wód podziemnych powstaje, kiedy zanieczyszczenia przedostają się z tzw. ogniska zanieczyszczeń. Chmura taka może rozprzestrzeniać się poziomo, pionowo oraz poprzecznie przez całą warstwę wodonośną wykorzystując procesy infiltracji, migracji, wymiany wody między warstwami, a także interakcje z wodami powierzchniowymi. Transport zanieczyszczeń lokalnie ma przebieg wynikający z rozkładu ciśnień, czyli z lokalnych warunków hydrogeologicznych, natomiast w konsekwencji bardziej regionalnej kierunek przemieszczania się zanieczyszczeń dostosowuje się do kierunku regionalnego, determinowanego występującą w sąsiedztwie lokalną bazą drenażową.

Analiza stopnia zanieczyszczenia czwartorzędowych wód podziemnych w rejonie kompleksu składowisk odpadów przemysłowych „Zielona” wraz z interpretacją migracji chmury zanieczyszczonych wód musi odbywać się w odniesieniu do wartości tła hydrogeochemicznego, wyznaczonego dla całego obszaru Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy. Tło zostało wyznaczone na podstawie badań hydrogeochemicznych (Pietrucin 2015) i opróbowania wód w strefie ujęcia „S” oraz jego sieci monitoringowej. Ujęcie wody pitnej „S” zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części zakładów, na napływie czystych, niezanieczyszczonych czwartorzędowych wód podziemnych. Ujęcie charakteryzuje się stałością składu chemicznego wód, znajduje się pod stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, a eksploatowana woda nadaje się do spożycia, bez procesu usuwania żelaza i manganu. 

Niezanieczyszczone wody podziemne czwartorzędowego piętra wodonośnego w rejonie całego obszaru dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A. charakteryzują się typem hydrogeochemicznym wód Ca-HCO3, a mineralizacja wody wynosi od 242 do 406 mg/L, przy średniej arytmetycznej na poziomie 353 mg/L. Stężenia dominujących jonów wynoszą 42 do 79 mg/L dla wapnia oraz 165 do 254 mg/L dla wodorowęglanów. Stężenia żelaza i manganu występują poniżej 0,1 mg/L, mimo iż generalnie czwartorzędowe wody podziemne na Kujawach charakteryzują się podwyższonymi geogenicznie wartościami tych pierwiastków. Odczyn wód jest lekko zasadowy (7,72 do 8,25 pH) i charakteryzują się one wartościami Eh w granicach +61 do +232 mV, po redukcji do sondy wodorowej.

Chmura zanieczyszczeń wykreślona w rejonie kompleksu składowisk odpadów „Zielona” posiada bardzo złożoną strukturę. Składają się na nią bowiem składniki zanieczyszczeń zarówno organicznych jak i nieorganicznych. Po wstępnej analizie zasięgu zanieczyszczenia substancjami nieorganicznymi (głównie chlorkami – Cl-) oraz określeniu rzeczywistych kierunków i prędkości migracji, można było jednak dokonać dość precyzyjnej oceny zasięgu występowania w środowisku gruntowo-wodnym pozostałych substancji chemicznych, głównie organicznych.

 

Zasięg występowania zanieczyszczeń w obrębie środowiska gruntowo-wodnego w rejonie składowiska odpadów przemysłowych „Zielona” (strefy wykreślone w oparciu o modelowanie hydrogeologiczne wykonane w 2017 r. przez AGH)



Dokładna diagnoza stanu jakości środowiska w rejonie i na przedpolu kompleksu składowisk odpadów „Zielona” jest ekstremalnie trudna ze względu na wspólną migrację w warstwie wodonośnej substancji organicznych i nieorganicznych. W związku z różną intensywnością procesów sorpcji i rozpadu chmura zanieczyszczeń wód składa się z wielu nakładających się na siebie chmur tworzonych przez poszczególne substancje zanieczyszczające.

Rozpoczynając określenie zasięgu chmury zanieczyszczeń można się skoncentrować na składnikach o charakterze konserwatywnym. Wskaźnikiem tym jest jon chlorkowy Cl-, który nie uczestniczy w procesach utleniania i redukcji, prawie nie bierze udziału w procesach adsorpcyjno-wymiennych, w bardzo ograniczonym zakresie tworzy związki kompleksowe, a w związku z tym jest najszybciej migrującym jonem w wodach podziemnych. Można go wykorzystywać do oceny prędkości rzeczywistej przepływu wód podziemnych w charakterze znacznika oraz do oceny kierunków przepływu wód. Przyjęcie możliwie najgorszego scenariusza migracji, pozwala na określenie maksymalnego i realnego zasięgu chmury zanieczyszczeń.

W odniesieniu do kompleksu składowisk odpadów „Zielona”, najwyższe stężenia chlorków oznacza się w bezpośrednim rejonie kompleksu. Chmura zanieczyszczeń generalnie rozprzestrzenia się zgodnie z kierunkiem przepływu wód podziemnych w utworach czwartorzędowych w kierunku północno-wschodnim do rzeki Wisły. Zanieczyszczenie ulega zatem rozciągnięciu w warstwie wodonośnej, podlegając jednocześnie procesowi stratyfikacji, czyli zróżnicowaniu w pionie. Relatywnie najniższe stężenia chlorków w chmurze oznaczono w piezometrach sieci monitoringowej ujęcia barierowego oraz piezometrach sieci monitoringowej Państwowej Służby Hydrogeologicznej, znajdujących się na granicy maksymalnego zasięgu występowania zanieczyszczeń, wyznaczonej w 2017 r. przez AGH. Dla wód czwartorzędowych w tym rejonie wartość tła hydrogeochemicznego wynosi dla chlorków około 17 mg/L.

 

Ciekawostka:

Średnia temperatura wody podziemnej w Polsce to około 10°C.

Ciekawostka dla dzieci:

Czy wiesz, że przyglądając się kominom fabryk, z których uwalnia się smuga dymu w słoneczny dzień z łagodnym wiatrem, możesz dostrzec w kształcie chmury dymu taki kształt jaki tworzy rozkład stężeń zanieczyszczenia przypominając chmurę zanieczyszczonych wód podziemnych? To właśnie w takim kształcie, zgodnie z kierunkiem wiatru i przepływu wody podziemnej pod ziemią rozprzestrzenia się zanieczyszczenie!

 

Odniesienia do materiałów zewnętrznych:

  1. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (2022) – WOW, czyli Wszystko o Wodzie – Zanieczyszczenie wód (odc. 7)

Link do filmu

  1. M. Czop, D. Pietrucin (2016) - Kompleksowa ocena stanu zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego na terenie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy wraz z określeniem wykazu działań koniecznych dla skutecznej remediacji.

Link do artykułu

  1. D. Pietrucin, M. Czop (2015) - Modelling of chemical migration under the overlapping impact of multiple and diverse pollution sources in the area of the “ZACHEM” Chemical Plant (Bydgoszcz, northern Poland).

Link do pliku

  1. To Do Media. Centrum Edukacji Ekologicznej Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A. (2017) - Animowany film edukacyjny. Obieg wody w przyrodzie

Link do filmu

 

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW