Powrót

Badania środowiskowe dla stanu wyjściowego zakończone.

25 marca 2020 r. zakończona została realizacja zadania pn. „Wykonanie badań środowiskowych dla stanu wyjściowego” w ramach Projektu „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych ZCH „Zachem” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”.

Powyższe zadanie składało się z dwóch etapów. Etap I zakończony we wrześniu 2019 r., obejmował przeprowadzenie badań gleby i ziemi w obszarze remediacji o powierzchni 26,9 ha, zlokalizowanym na kierunku migracji zanieczyszczeń z kompleksu składowisk przy ul. Zielonej. Uzyskane wyniki badań gruntów pobranych ze strefy saturacji (zawodnionej) prognozowały występowanie zanieczyszczeń w wodach podziemnych, które były przedmiotem badań w kolejnym etapie zadania.

Etap II prac zakończył się złożeniem raportu końcowego, co nastąpiło w terminie określonym umową, tj. w dniu 25 marca 2020 r. W ramach tego etapu pobrane i poddane analizie w akredytowanym laboratorium zostały wody podziemne z 43 otworów geologicznych, w tym 20 otworów archiwalnych oraz 16 nowych piezometrów i 7 nowych studni odwierconych w ramach Projektu. Zakres wykonanych analiz obejmował substancje charakterystyczne dla profilu produkcyjnego dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S.A.

Wyniki badań wykazały, że w odniesieniu do badanych substancji i wskaźników wody podziemne dobrej jakości (II lub III klasa jakości) występują jedynie w dwóch przebadanych otworach. W pozostałych 41 punktach badawczych stan chemiczny wód podziemnych oceniono jako zły, w tym w 12 otworach były to wody niezadowalającej jakości (IV klasa) oraz w 29 otworach wody złej jakości (V klasa lub wody pozaklasowe), w których wartości elementów fizykochemicznych wskazują na znaczący wpływ działalności przemysłowej prowadzonej przez byłe Zakłady Chemiczne „ZACHEM” S.A.

Substancje determinujące zły stan chemiczny wód podziemnych na całym obszarze badań to m.in.: fenol, benzen, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz adsorbowalne związki chloroorganiczne.

Pozyskane wyniki badań środowiskowych stanowią spójny obraz stanu wyjściowego środowiska gruntowo-wodnego i potwierdzają, że podejmowane w ramach Projektu działania są niezbędne do zatrzymania dalszej propagacji zanieczyszczeń na tereny osiedli Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo. Wyniki te stanowią ważny punkt wyjścia dla doboru modułów technologicznych projektowanej innowacyjnej instalacji remediacyjnej, która pozwoli na skuteczne podczyszczenie/oczyszczenie wód podziemnych oraz gruntu na obszarze objętym Projektem.

Fundusze EuropejskieRzeczpospolita PolskaFundusz Spójności
Ta strona internetowa korzysta z cookies celem zapewnienia właściwego jej działania oraz w celach statystycznych. Klikając przycisk „Zamknij” lub kontynuując korzystanie z tej strony wyrażają Państwo na to zgodę. Zmiany ustawień cookies mogą Państwo dokonać w ustawieniach stosowanej przeglądarki internetowej. Aby dowiedzieć się więcej prosimy przejść do POLITYKI PLIKÓW